Тема 14 Основи на обектното рисуване в Corel Draw
План-тезис:Необходима минимална конфигурация за инсталиране на езика за програмиране.
Правила за безопасност на работното място. Нормативни и технически изисквания за компютърно работното място. Правни и етични норми при работа с ИТ.
Разлика между индивидуален и колективен трудов договор.
Основни видове обекти, действия с обекти, средства и техники за селектиране, рисуване на геометрични и типови фигури, помощни средства - мрежи, мерни скали, водачи, операции с обекти.
Необходима минимална конфигурация за инсталиране на изучавания софтуер Corel Draw
Системни Изисквания
- Microsoft® Windows® (32-bit or 64-bit Editions) - версии 10, 8.1, 7 с инсталирани последни версии на service packs;
· Процесори: Intel® Core i3/5/7 or AMD Athlon 64
· 2GB RAM и 8 GB свободна памет на твърдия диск.
- 1.5GB дисково пространство за минимална инсталация;
- Mouse or tablet
- 1280 x 720 screen resolution
- DVD drive
- Microsoft® Internet Explorer® 11 or higher
- Microsoft .Net Framework 4.6
- Internet connection required to sign in to authenticate CorelDRAW Graphics Suite
· включени са продуктите:
CorelDRAW X8 - приложение за векторна графика и оформление на издания;
Corel PHOTO-PAINT X8 - приложение за обработка на изображения;
Corel PowerTRACE X8 - приложение за трасиране (конвертиране) на растерно изображение към векторно;
Corel CAPTURE X8 - сваляне екран на компютър във файл;
Corel® Website Creator™ X8* - продукт за проектиране на уеб сайтове;
CorelDraw ConceptShare - инструментариум за on-line съвместна работа;
Corel® CONNECT™ X8 - модул за търсене на съдържание;
PhotoZoom Pro 2 - модул за Photo Paint за увеличаване/обработване на изображения;
Правила за безопасност на работното място. Нормативни и технически изисквания за компютърно работното място. Правни и етични норми при работа с ИТ.
Елементите на добрия проект на работното място включва: столовете, бюрата, шкафовете и подобна мебел за съхранение на материалите и работното оборудване и машините. Работният стол - трябва да е стабилен и да осигурява възможност за свободно движение и удобна поза. Седалката да се регулира на височина. Бюро - Работната маса и повърхност да са достатъчно широки с ниска отразителна способност. Височина- 680-750 mm, дължина – минимум 1200 mm, ширина 800 mm. Монитор, клавиатура и мишка - Разположението на конфигурацията да отговаря на изискванията на работещия. Работата с компютър представлява повтарящи се действия, активизиране и натоварване на отделни мускули на ръцете, врата, рамената и гърба. Екранът на видеодисплеите да е подвижен, да може да се наклонява, повдига или да се върти. Изображението на екрана да не трепти или да има разлика в яркостите на отделните знаци. Клавиатурата да е подвижна и удобна за работа, да не предизвиква умора. Пространството пред клавиатурата да позволява добра опора на ръцете и китките на работещия. Знаците и буквите да са ясни и четливи при обичайна работна поза. За работник или служител, който работи ежедневно с видеодисплей не по-малко от половината продължителност на работното време, работодателят осигурява периодични прекъсвания с продължителност 15 минути след всеки 45 минути работа с видеодисплей. Работодателят осигурява изследване на зрителния анализатор от специалист по очни болести при постъпване на работа и на три години на лицата, ненавършили 40 години, и един път в годината - на навършилите 40 години. При нарушаване на зрението на работника, работодателят осигурява за своя сметка подходящи очила.
Професионален и здравен риск при работа с дисплеи. Съгласно хигиенните изисквания при работа с дисплеи се осигурява 15 мин. почивка на всеки 45 мин. Работа.
3 .Изисквания към техническите средства:
Екран
да има стабилно изображение, без трептения и промяна в яркостта на знаците; да е снабден с допълнителен защитен екран или вградени филтри;
върху него да няма отражения;
да е с възможности за регулиране в хоризонтална и вертикална посока.
Клавиатура
Да е подвижна:
Да е стабилна:
Да е максимално тънка:
Да е с неблестяща повърхност:
Да е с контрастни и ясно четливи знаци:
Работна маса
с регулируема височина /или от 0,68 до 0,84 м/,
с ниска отразителна способност.
Размери на плота
– не по-малки от: -1,20 м дължина, -0,80 м ширина -3 см дебелина на плота.
Работен стол
стабилен,
на колелца,
с възможност за регулиране височината на седалката, височината и наклона на облегалката.
Работно място
да осигурява разстояние между очите и екрана не по-малко от 0,50 до 0,70 м,
до клавиатурата – около 0,50 м.
Видове срочни трудови договори.
а. Колективен трудов договор – сключва се между работодателя и синдиката по браншове, отрасли и други. С него се уреждат придобивките на работещите, основните положения по възнаграждения, допълнителни плащания, почивки, отпуски и други. Когато в едно предприятие действа повече от една синдикална организация, работодателят сключва колективен трудов договор с тях при приемливи условия и за двете страни.
б. Индивидуален трудов договор – сключва се между работник и работодател. Основните елементи на този договор са: Работно време и продължителност на работното време: Работно място и местоположение: Срок на договора: Основно месечно възнаграждение: Допълнителни плащания: Обезщетения при безработица: Срок на предизвестие: Други
CorelDRAW e обектно-рисуваща програма. Всичко, което инструментите и командите създават и обработват в полето за рисуване е обект или комбинация от обекти
Същност на обектите"Обект" е едно от най-важните понятия при векторните програми за компютърна графика. Да си представим една проста сцена, нарисувана с CorelDRAW: маса с компютър, монитор и стол пред нея. Човекът и програмата интерпретират по различен начин елементите на илюстрацията. Човекът вижда: маса, компютър, монитор и стол. Програмата "вижда" съставящите ги векторно дефинирани обекти - правоъгълници, елипси, криви и други.
Дефиниция: обекти
Обект е самостоятелна графична единица с "лично" математическо описание, която CorelDRAW може да разпознае, селектира и обработи отделно.
Програмата идентифицира и именува обектите според своите вътрешни математически модели - правоъгълник (rectangle), елипса (ellipse), крива (curve), текст (text) и други.
Какъв е обектът?
CorelDRAW 12 следи непрекъснато какъв обект е селектиран в момента и съобщава типа му в средата на реда за състоянието - например Rectangle on Layer 1 (Правоъгълник на слой 1).
Така компютърният художник се ориентира за редица неща, свързани с този обект - дали е самостоятелен или е група от обекти, какви са възможностите за понататъшна обработка и други.
Обектите се появяват в полето за рисуване на CorelDRAW no 2 начина:
1. Създават се на място със самата програма (рисуване, конвертиране);
2. Внасят се отвън чрез импортиране (File > Import), сканиране (File > Acquire Image), вмъкване от клип-борда (Edit > Paste), изтегляне като символ от библиотеката Library, Scrapbook и други операции.
Основни видове обекти
Инструментите и командите на CorelDRAW създават и обработват 4 разновидности на обекти: Lines (Линии), Shapes (Фигури), Graphics (Графика, т.е. изображения от други програми) и Text (Текст).
Анатомия на обекта
Всеки обект, независимо от външния му вид, притежава 4 компонента (атрибута):
1. Пътечка (Path)
2. Контур (Outline, Contour)
3. Запълване (Fill)
4. Приложен ефект (Effect)
Структура на пътечката
Пътечките са два вида: отворени (open) и затворени (closed).
В една произволно нарисувана пътечка могат да се различат следните елементи:
Начален възел (1), краен възел (3), междинни възли (2) и сегменти.
За да се промени геометричната форма на обекта, с инструмента Shape се манипулират възлите и сегментите на пътечката. Възел (Node) е точка от пътечката, в която тя променя посоката си. Сегмент (Segment) е участък от пътечката между два съседни възела. Направляващи линии (control lines) са тези, които се появяват при селектиране на възел с инструмента Shape (когато прилежащите му сегменти са криволинейни). Направляващи точки (control points) са точките в края на направляващите линии.
Контур (Outline, Contour) е реално видимата и печатаема контурна линия, с параметри дебелина (width), цвят (color) и стил (style).
Запълване (Fill) е реално видимото и печатаемо оцветяване на площта, оградена от затворената контурна линия.
Ефект (Effect) е четвъртият (незадължителен) атрибут на обекта. Това е графично или цветово изменение на контурите и/или запълването на обекта.
Рисуване на фигури
Част от инструментите в кутията Toolbox рисуват готови геометрични фигури.
Чрез инструмента Rectangle Tool се създават правоъгълници и квадрати.
Чрез инструмента Ellipse Tool се създават кръгове и елипси.
Специални фигури могат да се създадат чрез инструмента Basic Shapes.
Коригиращи инструменти при рисуване
1. Crop tool (изрязвяне) – премахва нежелани области от обекта.
2. Knife Tool (нож) - изрязва фрагменти от обекта.
3. Eraser Tool (гумичка) – изтрива фрагменти от обекта.
4. Virtual segment delete tool (изтриване на виртуални сегменти) – позволява изтриване на части от обекти, коитоа са между сечения.
Редактиране на фигури
Фигурите се редактират с с групата от инструменти Shape Tool:
Ползване на помощна мрежа
Мрежата (Grid) е помощно средство при рисуване и се състои от взаимно перпендикулярни линии, отстоящи равномерно една от друга. Тя се показва на екрана като плътни или пунктирани линии, точки и д-р. С нейна помощ можете визуално да подравнявате или преоразмерявате обекти. При включване и на опцията за автоматично притегляне на обектите към линиите на мрежата, подравняването става особено прецизно. Използвайте менюто View ] Grid, за да се покаже мрежата и Tool ] Options ]Grid, за да зададете вида на мрежата.
Ползване на мерни скали
Мерните скали са двойка хоризонтална и вертикална ленти с нанесена измервателна маркировка в текущо избраната мерна единица, които се ползват за:
· Определяне размера и позицията на обектите;
· Позицията на курсора;
· Изтегляне на водачи към полето за рисуване;
· Настройка на мрежата, водачите и скалите чрез контекстно меню (при щракване с десен бутон);
Настройка само на мерните скали (чрез двукратно щракване с левия бутон); За да скриете мерните скали, изберете командата View ] Rulers и махнете отметката към Rulers.
Ползване на водещи линии
Водещите линии (водачи) са непечатаеми помощни чертожни линии, които улесняват разположението и подравняването на обектите. За да създадете стандартен водач щракнете върху хоризонталната или вертикална мерна скала и изтеглете с левия бутон на мишката до мястото в страницата, където искате да има водач. За да създадете наклонен водач първо създайте стандартен. След това го селектирайте чрез двукратно щракване. Ще се появи център и две двупосочни дъговидни стрелки, чрез които можете да го въртите. За да изтриете водач щракнете с десния бутон на мишката върху него и от контексното меню изберете Delete. За да накарате обектите да се притeглят и подравнят по създадените от вас водачи, изберете View ] Snap to Guidelines. Селектираните водачи са в червено, докато неселектираните са сини.
Действия (операции) с обекти
CorelDRAW 12 осигурява множество операции върху обектите. Те са:
1. Селектиране
2. Копиране, дублиране, клониране
3. Изтриване, отрязване в клипборда
4. Позициониране
5. Подравняване, разпределяне
6. Преоразмеряване, премащабиране
7. Завъртане, огледално преобръщане
8. Групиране, разгрупиране, комбиниране
9. Спояване, отрязване, сечение
10. Опростяване на застъпващи се контури